Всього два десятиліття тому експорт українського зерна був спроможний нагодувати 40 мільйонів людей, а сьогодні вже - понад 400 мільйонів. У 2019-2021 роках на Україну припадало майже 10% світового експорту пшениці, 15% експорту кукурудзи, 15% експорту ячменю та майже 50% експорту соняшникової олії.
Повномасштабне вторгнення росії до України, розпочате рівно рік назад, ще більше посилило роль нашої держави в забезпеченні глобальної продовольчої безпеки.
Агресор заблокував український експорт, поставив під загрозу посівну кампанію у 2022 році, збір врожаю. Через дії росії відбулося різке зростання цін на світовому ринку.
Світ зрозумів, що без українського хліба голод неминучий і Україна є гарантом глобальної продовольчої безпеки.
Активізація співпраці на всіх рівнях української влади з міжнародними й міжурядовими організаціями з перших днів військової агресії рф проти України сприяла якнайшвидшому захисту і підтримці виробництва вітчизняної сільськогосподарської продукції для мінімізації виявів глобальної продовольчої кризи.
Зерновий коридор став для українського експорту і світової продовольчої безпеки рятівним кругом, за період роботи якого Україна експортувала понад 30 млн тонн зернових за сезон 2022-2023 років. Приблизно стільки ж зерна залишається на зберіганні в країні.
На жаль, важливі для продовольчої безпеки домовленості ворог не вважає за потрібне виконувати. Адже останні два місяці не припиняється блокування російською стороною інспекцій суден у Босфорі, що призводить до стабільно великої черги. В середньому за добу проходить 2,5 судна. Така затримка спричиняє додаткові витрати для українського агропромислового комплексу.
Україна робить усе можливе для пролонгації угоди та проводить перемовини з партнерами - Організацією Об’єднаних Націй та Туреччиною. Адже всі розуміють важливість роботу «зернового коридору» для світової продовольчої безпеки.
Ми вкотре підтверджуємо всьому світу, що Україна надійний партнер, навіть під час війни!
Разом до Перемоги!