В умовах війни рф проти України питання експорту продукції АПК та продовження роботи «зернового коридору» стоїть гостро не лише для українських аграріїв, яким наразі потрібна експортна виручка для проведення весняної посівної та подальшого виживання, а й для світового суспільства, інформують у Комітеті з питань аграрної та земельної політики.
Так, за даними Українського клубу аграрного бізнесу в лютому 2023 року Україні вдалося експортувати 6,9 млн т продукції АПК, що на 14% більше аналогічного показника попереднього місяця. Таке зростання стало відчутне на фоні падіння показника минулого місяця, а так – це середній показник за останні півроку.
За допомогою роботи «зернового коридору» було здійснено 49% експорту в лютому 2023 року, а решта - альтернативними експортними маршрутами. Однак, потрібно враховувати, що не вся продукція встигла фізично перетнути кордон.
Щодо структури експорту продукції в лютому 2023 року, то вона виглядала наступним чином:
зернові культури: 5,2 млн тонн (кукурудза - 64%, пшениця - 31%, ячмінь - 4%). На 23% зросло до показника минулого місяця;
олійні культури - 557,1 тис. тонн (соя - 59%, насіння соняшнику - 30% та ріпаку - 11%). Зниження на 30%.
рослинні олії - 435,7 тис. тонн (соняшникова олія - 93%, соєва - 6%). На 4% зросло до показника минулого місяця;
макухи після вилучення рослинних олій - 414,1 тис. тонн (соняшникова - 85%, соєва - 15%). Зниження на 4%.
В лютому 2023 року був найбільший місячний експорт зернових культур з початку війни - 5,2 млн тонн. Частково таке зростання відбулося за рахунок зменшення експорту олійних культур.
В Україні вузьким місцем залишається не наявність продукції для експорту, а спроможність експортувати доволі вузькими каналами. Тому зі зниженням експорту олійних культур через закінчення експортних запасів ріпаку та переорієнтацією насіння соняшника на внутрішній ринок, з’явилася спроможність більше експортувати зернові культури.
Найбільш гострим питанням щодо експорту продукції АПК продовжує залишатися питання пролонгації роботи «зернового коридору». Так, за 31 тиждень роботи «зернового коридору» з 27 лютого по 5 березня 2023 року через морські порти Одеської області було експортовано 1 021,6 тис. тонн агропромислової продукції, що на 94% більше відвантажень цим каналом тиждень тому.
Кількість кораблів, що були завантажені за цей тиждень, була 20 одиниці, що на 6 суден більше показника попереднього тижня. Таке значне зростання обумовлене низькими показниками тиждень тому. Нерівномірне завантаження свідчить про ускладнене протікання роботи «зернового коридору».
Найбільші обсяги експорту протягом 31-го тижня роботи «зернового коридору» становили: кукурудза (70% експорту за цей період), пшениця (20%), макуха соняшникова (4%).
Українська продукція попрямувала в країни Азії (Китай, Туреччина, Японія та інші), Європи (Португалія, Нідерланди, Бельгія та інші) та Африки (Ємен, Кенія, Єгипет та інші).
Всього з початку роботи «зернового коридору» з 1 серпня 2022 року по 5 березня 2023 року вдалося експортувати 23,3 млн т продукції АПК нашим іноземним партнерам.
Без пролонгації роботи «зернового коридору», як максимально дієвого інструменту експорту української аграрної продукції, міжнародні ланцюги поставок продовольства та глобальна продовольча безпека, включаючи світові ціни на продукти харчування та рівень голоду, знову можуть опинитися під значним ризиком через штучне скорочення російською стороною обсягів експорту українських зернових та олійних культур.