Про це було офіційно оголошено під час проведення Другого Меліоративного Форуму Програми USAID Агро спільно з Комітетом з питань аграрної та земельної політики в м. Ізмаїл на Одещині.
Реформа зрошення для України така ж важлива за своїми наслідками, як і земельна реформа, яку послідовно Програма USAID Агро підтримує. І ключ до успіху в обох випадках - децентралізація управління. Інструментом такої децентралізації є створення організацій водокористувачів (ОВК) та операторів державних меліоративних систем.
За даними Мінагрополітики загалом експлуатаційне зношення систем зрошення в Україні досягло критичної межі і складає понад 80%, до цього ще додались складні виклики: повномасштабне вторгнення рф та терористичний підрив дамби Каховської ГЕС.
Водночас, після ухвалення у травні 2022 року Закону України «Про організацію водокористувачів», в Україні успішно йде процес меліоративної реформи.
Зараз Програма USAID Агро зосереджує увагу на підтримці ОВК, в які об’єднуються аграрії для впровадження та розвитку енергозберігаючих технологій у зрошенні.
Під час форуму відбулось урочисте підписання меморандуму про співфінансування від Програми USAID Агро для підтримки реалізації проєкту модернізації зрошення в Україні. Також договір про фінансову підтримку на відновлення зрошувальної системи міжнародний донор підписав і з ОВК «Перша» з Черкащини. На черзі – ще дві організації водокористувачів, які також отримають понад 36 млн грн.
Станом на сьогодні в Україні вже зареєстровано 24 організації водокористувачів. Кожна з них об’єднує від 1 до 10 агропідприємств.
У ці важкі часи Україні вкрай важливо працювати з міжнародними партнерами, щоб спільно знаходити шляхи для вирішення викликів і забезпечувати продовольчу безпеку, підтримують ланцюги постачання та виробників сільськогосподарської продукції.