20 березня 2024 року на базі підкомітету з питань економічної і фінансової політики в агропромисловому комплексі під головуванням Артема Чорноморова народні депутати України - члени Комітету з питань аграрної та земельної політики заслухали інформацію Фонду державного майна України щодо стану реалізації Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення ефективності використання земель сільськогосподарського призначення державної власності» №3272-ІХ від 27.07.2023.
Так, заступник Голови Фонду державного майна України Ігор Тимошенко поінформував народних депутатів України - членів Комітету про етапи реалізації зазначеного закону та стан приведення у відповідність підзаконних нормативно-правових актів. Також було поінформовано щодо стану підготовки до проведення земельних аукціонів та формування Фондом відповідного Land bank (Земельного банку).
Крім того, представник Фонду державного майна звернув увагу на необхідності ухвалення проекту Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо збільшення доходів місцевих бюджетів за рахунок орендної плати за земельні ділянки» (реєстр. №7587).
В свою чергу народні депутати мали можливість поставити запитання заступнику Голови Фонду та звернути увагу на проблеми реалізації зазначеного закону, у тому числі на можливі ризики та збитки держави внаслідок зволікання щодо процесу переоформлення права постійного користування земельними ділянками на право оренди з подальшою можливістю передачі земельних ділянок в суборенду на земельних торгах.
Також члени Комітету акцентували увагу на важливості формування стратегічного бачення Фонду щодо відповідних підприємств, установ та організацій, у постійному користуванні яких знаходяться землі сільськогосподарського призначення, особливо тих, які є збитковими та мають заборгованість щодо заробітної плати перед працівниками.
Нагадаємо, що Законом №3272-ІХ передбачено механізм переоформлення права постійного користування земельними ділянками на право оренди з можливістю передачі земельних ділянок в суборенду на земельних торгах. Це має здійснюватися при реорганізації державних підприємств у господарські товариства.
Внаслідок прийняття закону місцеві бюджети будуть отримувати орендну плату з земель - 12% нормативного грошової оцінки, а аграрії зможуть прозоро брати у користування державні землі та розвивати свої підприємства.