21 червня 2024 року Комітет Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики у с. Настасів Великоберезовицькій громаді Тернопільської області провів виїзний круглий стіл на тему: «Актуальні проблеми насінництва на шляху до євроінтеграції в умовах воєнного стану».

З вітальним словом до присутніх звернувся Голова Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Олександр Гайду.

В ході виступів було зазначено, що у зв’язку із здобуттям статусу країни – кандидата у члени ЄС Україна на порозі як нових викликів так і нових можливостей і це також стосується галузі насінництва. Адже від того якої якості аграрії посіють хліб буде залежати майбутній врожай та продовольча безпека не тільки України, а й багатьох країн світу куди ми стабільно постачаємо своє зерно.

З ухваленням у листопаді 2022 року євроінтеграційного Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо приведення законодавства у сфері охорони прав на сорти рослин та насінництва і розсадництва у відповідність із положеннями законодавства Європейського Союзу, Україна продовжила гармонізацію в українського законодавства до законодавства Європейського Союзу у сфері насінництва і розсадництва.

Така гармонізація вже надала можливість постачати насіння найновіших сортів українським аграріям одночасно з агровиробниками ЄС та США по стратегічно важливим для України культурам, зокрема кукурудзи, соняшника, сої, лохини.

Також цим Законом запроваджено електронні сервіси отримання дозвільних документів для ввезення зразків насіння для дослідних цілей. Встановлено критерії для уповноваження органів сертифікації, зокрема, щодо наявності власної акредитованої лабораторії, а також надано можливість визначення посівних якостей насіння суб’єктами насінництва та розсадництва, які є безпосередніми його виробниками, за умови отримання уповноваження Мінагрополітики і, серед іншого, встановлено чіткі строки прийняття рішення щодо державної реєстрації прав на сорт, внесення сорту до реєстрів та видачі охоронних документів.

Голова Комітету Олександр Гайду зазначив, що вже пройшло півтора роки з часу ухвалення цього Закону і на прикладі Тернопільщини ми маємо можливість спостерігати на сучасний розвиток власного виробництва насіння в Україні.

Саме від насіння залежить майбутнє не тільки сільського господарства, а й решти галузей економіки. Україна має потужний потенціал у кліматичних умовах, ґрунтах, географічному розташуванні для нарощування виробництва зернових, який дає нам можливість конкурувати із провідними виробниками зерна на світових ринках, що ми впевнено роблять українські аграрії навіть під кулями та на замінованих полях.

Комітет вдячний усім учасникам заходу за участь у круглому столі, конструктивне обговорення проблемних питань в галузі насінництва і висловлені пропозиції щодо шляхів їх врегулювання.

У круглому столі взяли участь Голова Комітету Олександр Гайду, заступник голови Комітету Степан Чернявський, секретар Комітету Іван Чайківський, голова підкомітету з питань адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу (acquis ЄС), виконання міжнародно-правових зобов'язань України у сфері європейської інтеграції Марина Нікітіна, народний депутат України - член Комітету Верховної Ради України з питань бюджету Микола Люшняк, керівник секретаріату Комітету Олександр Старинець, в.о. Голови Тернопільської обласної ради Володимир Болєщук, заступник Голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Вадим Чайковський, віце-президент Національної академії аграрних наук України, академік НААН Микола Роїк, директор Українського інституту експертизи сортів рослин Сергій Мельник, директор ДП «Державний центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції» Юрій Заставний, керівництво компанії «Агропродсервіс», директор ГС «Всеукраїнський аграрний форум» Марія Дідух.

 

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“Новини”

18 липня 2024 15:23
17 липня 2024 19:45
16 липня 2024 18:00
15 липня 2024 18:15
12 липня 2024 11:59
11 липня 2024 15:49
10 липня 2024 10:53
08 липня 2024 10:19
06 липня 2024 10:18
04 липня 2024 16:09