04 серпня 2022, 15:00

В умовах військової агресії Україна продовжує виступати гарантом продовольчої безпеки в світі

Війна внесла сильні корективи у торгівельну статистику. Країна-агресор спровокувала продовольчу кризу, але попри всі складнощі Україна продовжує виступати гарантом продовольчої безпеки в світі.

Так, у липні 2022 року Україні вдалося експортувати 3 млн тон аграрної продукції альтернативними шляхами попри блокування морських портів російськими військами. Це на 12% більше, ніж попереднього місяця.

Щодо структури експорту агропродукції в липні, то вона виглядала наступним чином:

- зернові культури: 1,7 млн т (кукурудза - 69%, пшениця - 22%, ячмінь - 9%). Приріст до показника минулого місяця: +21%;

- олійні культури – 597,2 тис. т (насіння соняшнику - 61%, ріпак – 19%, сої - 9%). Приріст: -7%.

- рослинні олії – 297,1 тис. т (соняшникова олія - 94%, соєва - 5%). Приріст: 0%.

макуха після вилучення рослинних олій – 185,9 тис. т (соняшникова - 85%, соєва - 15%). Приріст: +34%.

Найбільші обсяги приросту продемонстрували зернові культури, експорт яких за місяць збільшився майже на 300 тис. тон. Відбулася часткова зміна структури експорту зернових – зростання частки пшениці та ячменю в порівнянні з попередніми періодами. Це пов’язано зі збиранням врожаю цих культур Україною і відповідно збільшенням пропозиції. Аналогічна ситуація спостерігається і щодо експорту олійних культур: розпочався збір врожаю ріпаку і його частка в структурі експорту збільшилася. 

Хоча спостерігається позитивна динаміка експорту, однак ціни на внутрішньому ринку на зернові культури продовжують знижуватися. На них тисне надлишкова пропозиція як врожаю минулого року, так і надходження нового врожаю при значно менших темпах зростання експорту.

Відновлення експорту морським шляхом, на яке чекали всі аграрії та перша спроба якого відбулась 1 серпня 2022 року, може вирівняти ситуацію. Однак, варто врахувати, що поки відновлення експорту можливе з трьох морських портів Одеської області, решта – заблоковані російськими військами.

Водночас, за словами Першого заступника Міністра аграрної політики та продовольства України Тараса Висоцького, на сьогодні є підтвердження про технічну готовність близько 15 суден. Перш за все вони націлені на перевезення зернових культур: кукурудзи, пшениці, ячменю, а потім – ще й олійних культур та продуктів переробки. Кожне зі суден здатне вмістити від 10 до 60 тис. тонн.

Стосовно умов, то рух вантажних кораблів має бути тільки в світлу пору доби та для безпеки їх супроводжує протимінний плавальний засіб. Обмежень за кількістю суден, які можуть курсувати, немає. Проте є подані заявки та узгоджений графік курсування.

Розблокування чорноморських портів дасть Україні надходження від реалізації аграрної продукції, які отримають українські фермери. Фермери зможуть сплатити податки у державний та місцевий бюджети, чим дуже підтримають громади України та виплатять заробітні плати своїм працівникам. Ідеться про суттєві суми, адже 50 млн тонн експортної с/г продукції оцінюється мінімум у $ 15 млрд.