У Комітеті з питань аграрної та земельної політики відбувся круглий стіл на тему: «Оновлення державного регулювання в сфері обігу та поводження з генетично модифікованими організмами»

19 жовтня 2022, 20:00

 

19 жовтня 2022 року Комітет з питань аграрної та земельної політики провів круглий стіл на тему: «Оновлення державного регулювання в сфері обігу та поводження з генетично модифікованими організмами».

У засіданні круглого столу взяли участь народні депутат України - члени Комітету, представники Міністерства аграрної політики та продовольства України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, Державної екологічної інспекції України, профільних громадських організації, науковці.

Під час заходу учасниками було зазначено, що сьогодні Україна, не дивлячись на війну та складну ситуацію в агросекторі, посідає провідні позиції у світі як виробник і експортер зернових. Відповідно, держава має колосальний потенціал розвитку виробництва продуктів харчування. А отже створення ефективної та прозорої системи регулювання ГМО є вкрай важливим.

Також, учасники круглого столу звернули увагу на те, що де-юре в Україні ГМО немає. Генномодифікована продукція начебто не виробляється, не вирощується і не використовується. Але де-факто, в Україні в останні роки агровиробники почали активно вирощувати генетично-модифіковану сою, ріпак, кукурудзу.

Отже, існуюче державне регулювання поводження з ГМО неефективне. Воно створює передумови для нелегального використання ГМО. Фактично в Україні сформувався тіньовий ринок ГМО продукції, яка знаходиться в обігу поза контролем. Це загрожує інтересам України, як великого експортера сільськогосподарської продукції, а також порушує інтереси споживачів, які мають знати, яку саме продукцію вони купують, споживають та робити свій вибір. Це цивілізований шлях щодо використання ГМО, яким вже давно пішли розвинені країни.

Ці та інші похідні проблеми потребують відповідного реагування з боку держави та оновлення законодавства в сфері ГМО.

Під час засідання було обговорено законопроект «Про державне регулювання генетично-інженерної діяльності та державний контроль за обігом генетично модифікованих організмів і генетично модифікованої продукції для забезпечення продовольчої безпеки» (реєстр. №5839).

За результатами круглого столу учасниками одностайно висловлена підтримка доцільності врегулювання питання виробництва та обігу генно-модифікованих джерел і ГМО, а також законопроекту реєстр. №5839.