Відновлення зрошення в Україні - запорука для збільшення врожайності
28 лютого 2024, 18:30
В умовах воєнного стану вчасне відновлення та повноцінна робота систем зрошення – це запорука врожайності та продовольчої безпеки, - повідомляють у Комітеті з питань аграрної та земельної політики.
Так, за даними Полтавської обласної військової адміністрації на Полтавщині – 88 тисяч гектарів меліорованих земель, з яких 50 тисяч гектарів – зрошувані, решта – осушувані.
Площа сільськогосподарських угідь, які зрошувалися у 2023 році, становить 6 813 гектарів. Зазначається, що в області є необхідний потенціал аби розширити площу зрошувальних земель на Полтавщині.
Таку мету планують реалізувати за рахунок передбаченою державою підтримкою меліорації на 2024 рік. Закладено понад 200 млн грн на проведення робіт із реконструкції існуючих та/або будівництва нових зрошувальних систем. Держава компенсує до 50% вартості проєкту. Заявки для участі подають через Державний аграрний реєстр.
Також цього року USAID АГРО відкриває програму фінансування саме організацій водокористувачів. На Полтавщині ОВК «Квітучі Лани» вже отримала право на грант на модернізацію системи.
Грантова підтримка від USAID складає понад 18 мільйонів гривень. Після підписання угоди кошти спрямовуються на придбання нового та сучасного обладнання.
Водночас на Одещині розпочався поливний сезон 2024. За інформацією Державного агентства меліорації та рибного господарства України через складні кліматичні умови на Півдні України, зокрема низький рівень опадів, відкриття цьогорічного поливного сезону в Одеській області відбулося раніше запланованого.
Як зазначається, 23 лютого 2024 року в Болградському МУВГ вже успішно запущено перший поливний захід з використанням насосної станції «Ялпуг», яка розташована на Криничненській експлуатаційній дільниці. Поливний захід призначений для зрошення озимого ріпаку на площі 210 га.
Також на півдні Одещини проводять капітальний ремонт та реконструкцію трьох зрошувальних систем. Один з таких об’єктів - меліоративний канал в селі Нагірне Ізмаїльського району.
Загалом у рамках Регіональної програми розвитку агропромислового комплексу Одеської області на 2019-2023 роки «Аграрна Одещина» розроблено та виготовлено проєктно-кошторисну документацію на реконструкцію 12 державних меліоративних об'єктів.