Верховна Рада України прийняла євроінтеграційний Закон про інформаційно-комунікаційну систему "Державний аграрний реєстр"
19 вересня 2024, 14:16
Верховна Рада України 19 вересня 2024 року прийняла в другому читанні та в цілому як Закон євроінтеграційний законопроект про інформаційно-комунікаційну систему «Державний аграрний реєстр» (реєстр. №11063-д).
Запровадження положень законопроекту сприятиме виконанню Плану України з реалізації ініціативи Європейського Союзу “Ukraine Facility”, оскільки згідно Плану (розділу Реформа 3. «Вдосконалення інституційної та адміністративної спроможності для управління інвестиційними програмами»), до ІІІ кварталу 2025 року в Україні має бути введений в дію Закон, який передбачає, що державна підтримка надаватиметься виключно через Державний аграрний реєстр та який має доступ до електронних реєстрів (зокрема, земельного кадастру, реєстру майна, реєстру тварин тощо).
Законопроектом передбачається можливість функціонування Державного аграрного реєстру (далі - ДАР) як реєстру виробників (фермерського реєстру), що дозволить забезпечити прозоре функціонування системи матеріальної та фінансової підтримки аграріїв.
Такий підхід відповідає положенням Регламенту (ЄС) 2021/2115 Європейського Парламенту та Ради від 2 грудня 2021 року, що встановлює правила щодо підтримки стратегічних планів, що розробляються державами-членами в рамках спільної сільськогосподарської політики (Стратегічні плани CAP) і фінансуються Європейською сільськогосподарською гарантією Фондом (ЄФГФ) та Європейським сільськогосподарським фондом розвитку сільської місцевості (ЄФРСР) і скасовує Регламенти (ЄС) №1305/2013 та (ЄС) №1307/2013.
Проект також передбачає функціонування ДАР, як електронного порталу взаємодії Уряду та інших суб’єктів, які задіяні в аграрній сфері. Це стосується, в тому числі такої важливої сфери - як забезпечення функціонування прозорого аграрного експорту.
Створення ДАР саме в такому форматі дозволить удосконалити надання державної підтримки, підтримки за рахунок коштів місцевих бюджетів, міжнародної технічної допомоги, грантів у сільському господарстві чи іншої допомоги, та привести положення, які регулюють функціонування Державного аграрного реєстру у відповідність до вимог Закону України «Про публічні електронні реєстри».