02 лютого 2026, 15:33
Аграрний сектор працює в умовах війни, ускладненої логістики, кліматичних ризиків і додаткового фінансового навантаження. Тому завдання Комітету – ухвалювати виважені рішення, які дозволяють аграріям працювати і зберігати виробництво. До таких рішень та ключових законодавчих ініціатив належить, зокрема, питання продовження реформи зрошення.
Про це сказав голова Комітету з питань аграрної та земельної політики Олександр Гайду за підсумками Форуму аграріїв Одещини у м. Ізмаїл.
Учасники форуму обговорили питання щодо проблематики водних ресурсів та плану розвитку гідротехнічної меліорації і питного водопостачання Одещини, правового унормування використання земельних ділянок приватної власності для зведення та обслуговування фортифікаційних споруд, справедливої нормативно-грошової оцінки землі з урахуванням зволоження для посушливих регіонів тощо.
Голова Комітету Олександр Гайду акцентував увагу на тому, що Комітет наприкінці минулого року підтримав до другого читання проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення системи управління об’єктами інженерної інфраструктури меліоративних систем державної власності», реєстр. № 7577, який реформує систему державного управління меліоративними системами, а також удосконалює законодавство щодо діяльності організацій водокористувачів. У Комітеті та у профільних асоціаціях розраховують на найшвидше прийняття даного законопроєкту.
Важливим кроком стало і те, що у серпні 2025 року Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення», № 4536-IX від 16.07.2025, було звільнено від ПДВ операції з передачі меліоративних систем у власність організацій водокористувачів. На сьогодні вже створено 73 ОВК у 14 областях України (60 на зрошуваних землях, 13 на осушуваних землях), 33 ОВК зареєстрували свої об’єкти меліоративної інфраструктури в Державному земельному кадастрі.
Також об’єкти інженерної інфраструктури меліоративних систем у власність отримали 6 ОВК, з яких 3 ОВК в Одеській області та по одній — у Харківській, Полтавській, Черкаській областях. Крім того, триває робота комісій з питань передачі у власність ОВК «Адамівська» (Черкаська область) та «НСП-11» (Одеська область) об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем.
Одещина – один із найбільш активних регіонів у створенні організацій водокористувачів. У Комітеті очікують, що після всіх законодавчих та урядових змін реформа зрошення почне давати відчутний практичний результат.
Разом з тим, в умовах, коли половина бюджету країни спрямовується на оборону, держава фізично не може повернутися до довоєнних обсягів підтримки аграрного сектору. Саме тому Комітет разом з урядом постійно шукає альтернативні інструменти підтримки приватного сектору.
Одним із таких рішень стала міжнародна допомога. Зокрема, 19 січня поточного року Верховна Рада України ратифікувала Грантову угоду з Італійською Республікою щодо проєкту «Підтримка ефективного використання водних ресурсів шляхом удосконалення систем та практик зрошення в Одеській області», що передбачає реконструкцію Татарбунарської та Кілійської зрошувальних систем. Загальний обсяг фінансування за цією грантовою угодою становить 6 мільйонів євро.
Водночас, Олександр Гайду акцентував увагу на питанні щодо фортифікаційних споруд на сільськогосподарських землях, яке є болючим для аграріїв, але водночас надзвичайно важливим з точки зору безпеки держави.
Він зазначив, що Комітет підтримав за основу проєкт Закону України «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо використання права земельного сервітуту для військових потреб», реєстр. № 14117, який врегульовує питання використання сільськогосподарських земель для розміщення фортифікаційних споруд.
Законопроєктом пропонується надати обласним військовим адміністраціям повноваження встановлювати земельні сервітути на ділянках приватної власності сільськогосподарського призначення для потреб оборони.
Водночас – і це принципова позиція Комітету – документ передбачає механізм компенсації власникам земель за їх використання під фортифікації.
Розуміючи чутливість цього питання для аграріїв, у Комітеті опрацьовується механізм забезпечення балансу між потребами оборони, безпековим фактором та правами землевласників був збережений.
Учасники заходу відмітили, що даний Форум став важливою платформою для обговорення актуальних викликів аграрної галузі у воєнний час, а також перспектив розвитку сільського господарства.
У заході взяли також участь Заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Степан Чернявський, заступники Міністра економіки, довкілля та сільського господарства України Тарас Висоцький та Ірина Овчаренко, Перший заступник Голови Державного агентства України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм Тарас Кот, начальник Одеської обласної військової адміністрації Олег Кіпер, депутат Одеської обласної ради Алла Стоянова, голова та заступник голови громадської спілки «Всеукраїнська Аграрна Рада» Андрій Дикун і Михайло Соколов та інші представники аграрної спільноти України.
Форум організований за сприянням Громадської спілки «Всеукраїнська Аграрна Рада» та Одеської обласної військової адміністрації.