Країна-агресор спровокувала глобальну продовольчу кризу, але попри всі складнощі Україна продовжує виступати гарантом продовольчої безпеки в світі.
Так, у серпні 2022 року Україні (за даними Українського клубу аграрного бізнесу) вдалося експортувати 4,6 млн т продукції АПК, що на 53% більше аналогічного показника попереднього місяця. Це найбільші темпи зростання експорту з початку повномасштабної війни в Україні, коли російськими військами були заблоковані морські шляхи для здійснення експортних відвантажень. І саме часткове відновлення експорту через морські порти Одеської області в доповнення до альтернативних маршрутів дозволило досягти такого показника.
Щодо структури експорту даної продукції в серпні, то вона виглядала наступним чином:
зернові культури: 2,6 млн т (кукурудза – 59%, пшениця – 34%, ячмінь – 7%). Приріст до показника минулого місяця: +53%;
олійні культури – 985,1 тис. т (ріпак – 68%, насіння соняшнику – 17%, соя – 15%). Приріст: +65%.
рослинні олії – 397,5 тис. т (соняшникова олія – 94%, соєва – 5%). Приріст: +34%.
макуха після вилучення рослинних олій – 317,7 тис. т (соняшникова – 90%, соєва – 10%). Приріст: +71%.
Найбільші обсяги приросту продемонстрували зернові культури, експорт яких за місяць збільшився більше ніж на 900 тис. т. Такий приріст було досягнуто за рахунок саме розблокування морського шляху. В портах стояли судна, що вже були завантажені зерном і вирушили одразу після розблокування. Та й надалі експортували даним шляхом переважно зернові культури.
Також відчутний приріст експорту олійних культур. За серпень було додатково відвантажено понад 380 тис. т олійних культур. І в даному випадку головна заслуга ріпаку, збір врожаю якого закінчився в Україні. Ця культура, порівняно з іншими культурами, має високу вартість та підвищений попит на неї в країнах ЄС. Саме тому ріпак експортували альтернативними сухопутними шляхами, оскільки ціна на нього дозволяє покрити більш високу вартість логістики альтернативними шляхами в порівнянні з морським транспортом.